قبل از فمتولیزیک چه اقداماتی انجام دهیم؟

قبل از فمتولیزیک چه اقداماتی انجام دهیم؟

قبل از عمل فمتولیزیک شما باید اقداماتی را جهت کاهش دوره نقاهت این عمل و افزایش درصد بهبودی جراحی انجام دهید. اقدامات قبل از عمل فمتولیزیک شامل مواردی است که با رعایت کردن آنها، تجربه خوبی را از این جراحی کسب خواهید کرد. ما در ادامه به بررسی موضوعات این اقدامات می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از عمل فمتولیزیک

اقدامات زیادی وجود دارند که می توان آنها را برای افزایش درصد بهبودی فمتولیزیک قبل از عمل انجام داد. ما در ادامه مهم ترین آنها را با جزئیات کامل برای شما شرح می دهیم. از جمله اقدامات قبل از فمتو لیزیک که می توان از آنها نام برد موارد زیر هستند:

 • انجام آزمایش ها و تست های مربوطه
 • آرایش نکردن قبل از فمتولیزیک
 • عدم استفاده از لنز های تماسی
 • استحمام و شستن چشم ها قبل از عمل
 • صرف وعده غذایی سبک
 • خواب و استراحت کافی
 • توصیه های عمومی

قبل از عمل فمتولیزیک چه آزمایش هایی را باید انجام دهیم؟

از جمله اقداماتی که قبل از عمل فمتولیزیک باید انجام دهید، انجام آزمایش ها و تست های مربوطه قبل است. چشم پزشک متخصص شما به آزمایش های متعددی جهت بررسی وضعیت چشم هایتان قبل از عمل نیاز دارد. قبل از عمل باید برخی معایناتی مانند تعیین نمره چشم، میزان خشکی چشم و به وسیله ی دستگاهی به نام اسلیت لمپ (slit lamp) قسمت های مختلف چشم معاینه شود. معایناتی از جمله: اندازه گیری میزان فشار قرنیه، برسی آب مروارید، برسی التهاب داخل چشمی.

در نهایت ممکن است جهت اندازه گیری ضخامت قرنیه و فرم قرنیه، عکسبرداری ارب اسکن  (Orbscan)و یا OCT انجام شود.

قبل از فمتولیزیک نباید آرایش کنیم!

آرایش کردن قبل از فمتولیزیک ممنوع است. استفاده از وسایل آرایشی بهداشتی از جمله: پماد ها، لوسیون ها و لوازم آرایشی در اطراف چشم ها ممکن است به دلیل مواد شیمیایی موجود در این لوازم  باعث اختلال با مواد پزشکی شوند؛ از طرفی ممکن است باعث عفونت قرنیه شوند. بنابراین بهتر است از دو الی 3 روز قبل تا زمان جراحی، آرایش نکنید.

عدم استفاده از لنز های تماسی قبل از فمتولیزیک

قبل از عمل نباید از لنز های تماسی استفاده کنید. به طور کلی 1 تا 2 هفته قبل از عمل نباید از لنز های تماسی نرم، و 2 تا 4 هفته قبل از فمتولیزیک نباید از لنز های تماسی سخت استفاده کنید. لنز های تماسی به دلیل ایجاد فشار روی قرنیه، باعث می شوند تست های قبل از جراحی به درستی انجام نشوند و آمار درستی را ارائه دهند. به همین دلیل قبل از فمتو نباید از لنز های تماسی استفاده کنید.

استفاده از لنز های تماسی قبل از فمتولیزیک

شستن چشم ها و استحمام قبل از فمتولیزیک

1 روز قبل از عمل فمتولیزیک استحمام کنید. جهت جلوگیری از عفونت بهتر است چشم های خود رو با شامپو بچه رقیق و آب شست شو دهید. روز جراحی توصیه می شود برای شست و شوی چشم های خود فقط از آب استفاده کنید.

برای فمتولیزیک باید ناشتا باشیم؟

قبل از عمل فمتولیزیک نیازی به ناشتا بودن نیست؛ اما نباید وعده غذایی سنگین میل کنید. توصیه می شود قبل از عمل وعده غذایی سبک میل کنید. این کار موجب می شود حین جراحی ضعف نکنید و تمرکز داشته باشید. اگر قبل از عمل  غذای سنگین خورده باشید ممکن است حین جراحی به دلیل ترس یا اضطراب و تغییرات هورمونی، معده شما غذا را پس بزند.

خواب و استراحت کافی قبل از فمتولیزیک

قبل از فمتولیزیک خواب و استراحت کافی داشته باشید. بدون خواب و استراحت کافی قبل از عمل ، ممکن است هنگام جراحی تمرکز نداشته باشید. از آنجایی که این جراحی نیاز به تمرکز دارد، بهتر است چند روز قبل از آن خواب منظم شبانه داشته باشید.

توصیه های عمومی قبل از فمتولیزیک

 • از ادکلن، عطر ها و اسپری های خوشبو کننده روز عمل استفاده نکنید.
 • اگر حساسیت خاصی نسبت به مواد پزشکی و یا دارو ها دارید از قبل با پزشک خود در میان بگذارید.
 • درصورت سابقه بیماری از جمله دیابت، پزشک خود را مطلع کنید.
 • سعی کنید اطراف چشم ها را با شامپو بچه رقیق و آب قبل از جراحی شست و شو دهید.
 • اگر بیماری قوز قرنیه دارید حتما راجع به انتخاب نوع جراحی حتما با جراح خود مشورت کنید.

در این مقاله سعی کردیم تمامی اقدامات قبل از فمتولیزیک را برای شما شرح دهیم. در صورت داشتن سوال شما می توانید از طریق پل های ارتباطی با اپتومتریست ها و کارشناسان آینو در ارتباط باشید. همچنین پیشنهاد می شود مقاله مراقبت های بعد از فمتولیزیک را نیز مطالعه کنید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با ما