تاری دید بعد از عمل پی آر کی چشم چقدر زمان میبرد و چگونه است؟

تاری دید بعد از عمل پی آر کی چشم چقدر زمان میبرد و چگونه است؟

PRK یا Photorefractive Keratectomy یک روش جراحی لیزری برای اصلاح کوتاه‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. بعد از انجام این عمل برای بهبود بینایی، چشم باید زمانی برای بازگرداندن تعادل و ترمیم بافت‌های چشم نیاز دارد. در عمل پی آر کی ، پوشش سطحی قرنیه که شامل سلول‌های بسیار حساس است، حذف می‌شود و پس از آن فرآیند ترمیم بافت‌های چشم شروع می‌شود. به همین دلیل، بعد از عمل پی آر کی برای بهبود بینایی، باید حداقل چند روز و حتی هفته‌ها منتظر بمانید. تاری دید بعد از پی آر کی یکی از عوارض است که به علت همین موضوع اتفاق می افتد.

در روزهای اول پس از عمل پی آر کی، ممکن است تاری دید را تجربه کنید؛ این تاری دید احتمالا هفته ها و شاید ماه ها همراه شما باشد. د هفته های ابتدایی همزمان با ترمیم بافت ها چشم، تاری دید نیز بهتر می شود.

در هر صورت، شما باید دستورات پزشک خود را دنبال کرده و از استفاده از مواد شیمیایی، شنا، ایجاد فشار بر روی چشم و همچنین استفاده از لنزهای تماسی چشم خودداری کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. در صورتی که تاری دید بعد از عمل prk به میزان بالایی رسید و بهبود پیدا نکرد، شما باید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر راجع به عوارض های دیگر این عمل، مقاله عوارض عمل پی آر کی را مطالعه کنید.

تاری دید بعد از عمل پی آر کی چقدر است؟

تاری دید بعد از عمل پی آر کی بستگی به شرایط هر بیمار و سطح ترمیم بافت‌های چشم دارد و ممکن است بین افراد متفاوت باشد. اما به طور کلی، بیشتر بیماران پس از انجام این عمل، در روزهای اول تا چند هفته بعد از جراحی، برای بازگشت به بینایی عادی باید صبر کنند.

به طور کلی بعد از گذشت چند هفته، تاری دید بهبود پیدا می کند اما ممکن است هنوز به طور خفیف تاری دید بعد از prk  چشم را تجربه کنید.در صورتی که پس از گذشت مدت زمان لازم هنوز تاری دید دارید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دوران پس از این عمل مقاله دوره نقاهت عمل پی آر کی را مطالعه کنید.

مدت تاری دید بعد از عمل prk

تاری دید بعد از عمل پی آر کی چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم در این جراحی لایه ی اپیتلیوم چشم بیمار به طور کامل برداشته می شود و التیام و ترمیم این لایه چند روزی طول می کشد. به علت همین موضوع هفته ی اول تاری دید بعد از prk بالاترین سطح خود را دارد. تاری دید ممکن است با عواملی مانند دوبینی و هاله بینی نیز همراه باشد. بعد از گذشت یک هفته به مرور از تاری دید کاسته می شود. تاری دید به این صورت است که اجسام و اشیاء را با وضوح کمتر و تارتر از گذشته می بینیم که بعد از چند هفته دید ما بهتر می شود. اما به گزارش سازمان غذا و دارو آمریکا یا FDA همه ی افراد بعد از جراحی بینایی کامل را بدست نمی آورند و حدود 5 درصد از افراد نیاز به جراحی مجدد دارند به همین منظور در صورت عدم بهبودی تاری دید بعد از گذشت چندین ماه باید به پزشک خود مراجعه کنید.

تاری دید بعد از پی آر کی

برای کاهش تاری دید بعد از عمل پی آر کی چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

برای کاهش تاری دید بعد از عمل پی آر کی، باید مراقبت های بعد از عمل را انجام دهید برخی از این مراقبت ها موارد زیر هستند.

برای آگاهی از تمام مراقبت های بعد از این عمل می توانید مقاله مراقبت های بعد از پی آر کی را مطالعه کنید. مراقبت های بعد از جراحی تاثیر بسزایی در کاهش تاری دید بعد از prk دارند.

 استفاده از قطره‌های چشم مرطوب کننده

 استفاده از قطره‌های چشم مرطوب کننده می‌تواند به کاهش تاری دید و احساس خشکی در چشم‌ها کمک کند.

استفاده از داروهای ضد التهاب

در صورتی که احساس درد و سوزش در چشم‌ها دارید، ممکن است پزشک شما داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن را به شما تجویز کند.

 استفاده از عینک محافظ

 استفاده از عینک محافظ می‌تواند به کاهش نورزدگی و حساسیت نسبت به نور کمک کند.

رعایت دستورات پزشک

برای بهبود سریعتر و کاهش تاری دید، باید دستورات پزشک خود را رعایت کنید و از استفاده از مواد شیمیایی، شنا، ایجاد فشار بر روی چشم و همچنین استفاده از لنزهای تماسی چشم خودداری کنید.

در صورت تاری بیش از حد چشم بعد از عمل پی آر کی چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

تاری دید یا تار شدن چشم پس از عمل پی آر کی، علائمی که بسیاری از بیماران پس از این عمل تجربه می‌کنند است. در بسیاری از موارد، تاری دید پس از عمل پی آر کی در مدت زمان مشخصی بهبود می‌یابد و بیماران به بینایی طبیعی خود باز می‌گردند. اما در صورتی که تاری دید شما بعد از گذشت مدت زمان لازم بهبود نیافت و یا شدت آن بیش از حدی دارد که برای شما قابل تحمل نیست، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک شما با بررسی وضعیت چشم‌های شما می‌تواند تشخیص دهد که تاری دید شما به چه علتی برمی‌گردد و چه راهکارهایی برای کاهش آن وجود دارد. برای کاهش تاری دید، پزشک شما ممکن است از قطره‌های چشم مرطوب کننده، داروهای ضد التهاب و یا عینک تعدیلی تجویز کند. همچنین، اگر تاری دید شما به علت عفونت چشمی است، پزشک شما ممکن است از داروهای ضد عفونی و یا آنتی بیوتیک تجویز کند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با ما