بعد از عمل فمتولیزیک چشم چه مواردی را باید رعایت کنیم ؟

بعد از عمل فمتولیزیک چشم چه مواردی را باید رعایت کنیم ؟

بعد از عمل جراحی فمتولیزیک رعایت کردن نکاتی موجب می شود دوره نقاهت این عمل کاهش یافته و درصد بهبودی جراحی افزایش می یابد؛ همچنین عوارض فمتولیزیک را هم می توان با رعایت درست  این اصول کاهش داد. این مراقبت ها تقریبا مشابه مراقبت های بعد از لیزیک است اما در مواردی تفاوت هایی دارد. در ادامه به موضوعات پیرامون مراقبت های بعد از فمتولیزیک و تفاوت آن با لیزیک می پردازیم.

مراقبت های بعد از فمتولیزیک شامل چه مواردی می شود؟

از جمله مراقبت ها و اقدامات بعد از فمتولیزیک می توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از دارو ها و قطره ها
 • استفاده از عینک آفتابی
 • شنا نکردن
 • عدم مالش چشم ها
 • انجام ندادن ورزش های سنگین
 • استفاده نکردن از موبایل و صفحه نمایش

تا چه زمانی باید از بعد از فمتولیزیک از عینک آفتابی استفاده کنیم؟

استفاده از عینک آفتابی بعد از این عمل، جهت جلوگیری از تابش مستقیم اشعه های UV به چشم ها و آسیب رساندن به آن ها است. از آنجایی که اشعه های UV مضر است، تابش آن ها بعد از فمتولیزیک به چشم های شما باعث می شود چشم هایتان تحت تاثیر قرار بگیرند و ممکن است که نتیجه عمل چندان دلخواه نباشد.

بعد از فمتولیزیک از چه قطره هایی استفاده کنیم؟

بعد از عمل به دلیل عوارض هایی مثل عفونت یا خشکی چشم حتما باید از اشک مصنوعی و قطره های چشم استفاده کرد. قطره های مورد نیاز و دستورالعمل استفاده آنها، توسط پزشک تجویز می شود. عموما از اشک مصنوعی و قطره های روان کننده تا زمانی که خشکی چشم شما ادامه دار باشد باید استفاده کرد. اما از قطره ها یا داروهای دیگر ممکن است فقط تا 1 هفته بعد از فمتولیزیک، نیاز باشد که استفاده کنید.

استفاده ز قطره های چشم بعد از فمتولیزیک

آیا بعد از عمل فمتولیزیک می توانیم شنا کنیم؟

یکی از مراقبت هایی که بعد از این عمل باید رعایت کنید، شنا نکردن است. از زمانی که عمل فمتولیزیک را انجام می دهید تا حدود 3 ماه بهتر است شنا نکنید. دلیل این موضوع وارد شدن فشار آب هنگام شنا کردن روی قرنیه است. این فشار ممکن است باعث برگشت نمره چشم شما شود. در صورتی که به شنا علاقه دارید یا ورزش حرفه ای شما است، می توانید بعد از یک ماه با رعایت اصولی از جمله استفاده از عینک مخصوص شنا، شنا کردن را آغاز کنید.

بعد از فمتولیزیک نباید چشم های خود را مالش دهید!

بعد از این عمل نباید فشار فیزیک به قرنیه چشم شما وارد شود. هنگام خواب می توانید از شیلد های مخصوص محافظ چشم استفاده کنید؛ زیرا ممکن است طبق عادت هنگام خواب چشم های خود را با دست مالش دهید. شاید نگران این موضوع باشید که اگر در خواب به طور ناخودآگاه چشم خود را مالش دهید، آیا ممکن است نتیجه عمل مطلوب نباشد؟ باید گفت که جای نگرانی وجود ندارد؛ اگر فشار زیاد نباشد مشکلی به وجود نخواهد آمد.

آیا می توانیم بعد از فمتولیزیک ورزش کنیم؟

ورزش کردن بعد از فمتولیزیک اگر به چشم های شما فشار وارد کند، می تواند باعث کاهش بهبودی شود. به طور کلی 1 الی 2 هفته بعد از عمل می توانید ورزش های سبک را آغاز کنید. کسانی که ورزش سنگین انجام می دهند باید تا 1 ماه از انجام دادن آن خودداری کنند. در ورزش های پر برخورد بهتر است از شیلد های مخصوص استفاده کنید.

استفاده کردن از موبایل و کامپیوتر بعد از فمتولیزیک

تا 48 ساعت بعد از فمتولیزیک نباید از صفحه نمایش تلفن همراه و کامپیوتر استفاده کنید. بهتر است تا یک هفته استفاده خود را محدود کنید و فقط در صورت نیاز از آن استفاده کنید. بعد از فمتولیزیک تا مدت 3 الی 6 ماه برای استفاده از صفحه نمایش موبایل، کامییوتر و تلوزیون باید از عینک بلوکات یا بلوکنترل استفاده کنید.

رانندگی بعد از فمتولیزیک

بعد از این عمل جراحی شما به مدت چند هفته نمی توانید رانندگی کنید. زمانی که چشم های شما به طور کامل بهبود پیدا کرد و عوارض همچون تاری دید و دوبینی رفع شد، می توانید با مشورت پزشک رانندگی کنید. باید توجه داشت که حین رانندگی باید از عینک آفتابی استفاده کنید.

توصیه های عمومی

 • بعد از فمتولیزیک بهتر است از رژیم غذایی با کلسترل و چربی کم استفاده کنید؛ از مایعات، سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده کنید.
 • بعد از عمل بهتر است تا 1 هفته آرایش نکنید؛ زیرا ممکن است چشم های شما دچار عفونت شوند.
 • در صورت شنا کردن بهتر است 4 تا 6 ماه از شیرجه زدن داخل آب خودداری کنید.
 • بعد از فمتولیزیک نیاز است که چند بار جهت معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید؛ به همین منظور لازم است هماهنگی های لازم را به چشم پزشک خود ایجاد کنید.
 • حتما یک نفر همراه  و عینک آفتابی برای روز جراحی به همراه داشته باشید.

همچنین توصیه می شود مقاله اقدامات قبل از فمتولیزیک را نیز مطالعه کنید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با ما